Klíčový seznam dovedností - psychomotorický vývoj od narození do 9 měsíců
Dětství je neuvěřitelně vzrušující etapou života, nejen pro děti samotné, ale také pro jejich rodiče a blízké. S každým dnem, který ubíhá, se malý človíček vyvíjí a zdokonaluje své dovednosti. Je důležité sledovat tyto milníky, abyste lépe pochopili, jak se vaše dítě vyvíjí, a poskytli mu nejlepší podporu na jeho cestě růstu. V tomto blogovém článku si představíme klíčový seznam dovedností a milníků v dětském vývoji.
6 týdnů
Již novorozenec dokáže cítit rozdíl vůně mezi matkou a jinou ženou, a to dokonce i mateřského mléka.
Zrak miminka se postupně vyvíjí, dobře reaguje na kontrastní barvy (černá, bílá a červená).
3 měsíce
Miminko si dokáže zapamatovat obličeje svých rodičů a blízkých. Dokáže pomocí pachu rozeznat vůni lidí okolo sebe. Pozná pachy různých prostorů, pach své oblíbené hračky apod.
Začíná vidět předměty oběma očima současně. Chytá si ručičky navzájem.
Miminko se učí ovládat pohyby hlavy, převládá držení hlavy ve střední poloze. Během pasení koníčků se dokáže vzepřít na ručičkách bez toho, aby se lokty dotýkaly podložky.
4. - 6. měsíc
Dítě dělá největší vývojové pokroky, začíná uchopovat předměty a podržet je v rukou = dlaňový úchop. V této době objevuje ručky a nožky. První obrat na bříšku na záda a naopak.
Začíná si uvědomovat předměty kolem sebe, začíná je prozkoumávat. Objevuje se bočné vzpřímení, které potřebuje pro rozvoj dalších schopností (lezení, sed, stoj…)
Zajímá ho hra s hračkami, jako jsou chodítka a houpací zvířátka.
Dítě umí zaostřit na jakoukoliv vzdálenost a podívat se všemi směry.
Stále více se usmívá, pláče minimálně. Neustále se něčím zabývá a se zájmem pozoruje svět.
Pro podporu vývoje je v této době je doporučené kojenecké plavání.
Tato doba je vhodná pro zavádění pravidel a stanovování hranic. Děti milují rutinu a řád – mají tak vnitřní pocit bezpečí - ví, co je čeká.
V tomto období je vhodný čas pro první hračky - plastová pohádková leporela, dětské písničky, zvukové hračky, motivační podložky s různými obrázky, tvary, které vydávají zvuky, dřevěné kostky, různě velké nádoby zapadající do sebe, vkládačky, hračky do vany, předměty z domácnosti (vařečky, hrnce), papíry, lepenka, zrcátko, malý měkký míč.
U dítěte se začíná objevovat smysl pro rytmus.
Náš tip:
Během polohy na bříšku děti milují cokoliv pozorovat a poslouchat. Ideální volbou je montessori otáčecí bubínek s rolničkou. Při této poutavé zábavě děti točí bubínkem a přitom sledují, jak se jednotlivé barvy na jeho povrchu pohybují a slyší zvuk rolničky. Tato aktivita stimuluje vizuální vnímání a rozvoj jemné motoriky. A ten určitě musíte mít! - TADY.
9 měsíců
Začíná vydávat slabiky jako "ma-ma" nebo "pa-pa". Reaguje na zavolání svého jména, ví co znamená „ne“.
Dítě začíná projevovat empatii a rozumět emocím ostatních.
Naučí se sedět vzpřímeně, klečet a lézt po čtyřech, zvládne i přitažení do stoje.
Může se objevovat separační úzkost – začněte vhodnými pomůckami učit, že zmizí-li předmět/osoba z dohledu neznamená to, že tu není (např. odejde-li maminka do vedlejší místnosti, aby pochopilo, že tu stále je).
Náš tip:
Při boji se separační úzkostí skvěle pomáhají například hračky typu Montessori ohrádka nic se neztratí.
Cílem je umístit kuličku do daného otvoru. Kulička následně propadne do bedýnky, ihned se objeví v ohrádce a je dítku opět k dispozici. Děti bude motivovat vhodit kuličku do otvoru stále znovu a znovu.
Hračky, kterými podpoříte jednotlivé fáze vývoje jsou doporučené přímo v tomto článku. Stačí, když kliknete na slovíčka podbarvená modře a automaticky vás to odkáže na doporučené hračky a pomůcky.