Zařizujeme domácnost v Montessori stylu

Inspirované prostředí pro samostatnost a objevování...

Představte si, že si chcete sednout na židli, ale ta je pro vás moc vysoká. Chcete si umýt ruce, ale nedosáhnete do umyvadla. Chcete se najíst, ale sotva unesete lžíci. Jak byste se cítili? Frustrovaně? Neschopně?

Vytvořme tedy našim dětem prostředí, které bude odpovídat jejich potřebám.

Montessori styl vychází z pedagogické filozofie italské lékařky a pedagožky Marie Montessori, která zdůrazňuje důležitost samostatnosti, svobodného pohybu a objevování pro dětský rozvoj. Zařídit domácnost v Montessori stylu není jen o estetice, ale především o vytváření prostředí, které podporuje dítě ve všech jeho schopnostech. V tomto článku vám přinášíme inspiraci a tipy, jak vytvořit Montessori prostor pro vaše děti.

  1. Nízká postel
    Montessori styl preferuje nízkou postel, která umožňuje dítěti snadný a nezávislý přístup. Díky nižšímu umístění dítě samo může vylézt a vstoupit do postele, což podporuje jeho samostatnost. Postel by měla být pohodlná a bezpečná s příjemnou matrací a měkkým povlečením.

  2. Samostatný pracovní prostor
    V Montessori stylu je důraz kladen na samostatnou práci a objevování. Vytvořte prostor, kde si dítě může hrát a učit se nezávisle. Malý stolek a židle jsou důležité prvky tohoto prostoru. Umístěte na něj nízké police nebo regály, kde může dítě mít přístup ke svým hračkám, knihám a výtvarným potřebám.

    3
  3. Přizpůsobitelná úroveň
    Montessori styl klade důraz na přizpůsobení prostředí dítěti. Vybavte pokoj poličkami nebo regály ve výšce dítěte, aby si mohlo samo vybírat, uspořádat a dosáhnout na své hračky a materiály. Dítě tak získá pocit kontroly a schopnost samo rozhodovat. Zkuste se na svět okolo sebe podívat očima dítěte! Klekněte si na všechny čtyři a rozhlédněte se okolo sebe. Co vidíte? Co můžete změnit? Třeba objevíte, že by bylo dobré dát háček na bundy níže, stupátko k umyvadlu pro snadný přístup při mytí rukou, připravit poličku nebo šuplík v kuchyni, kde dítě najde své nádobí.

  4. Pořiďte dětský pracovní stůl a židli
    Mějte v rohu pokojíčku stůl a židli v dětské velikosti. Na stolečku pro dítě připravte veškeré výtvarné a kreativní potřeby, které má dítě rádo. Mohou to být vodovky, fixy, pastelky apod. nebo také například stavebnice a vůbec nejlepší jsou kostky. Pokud se dítě bude nudit, bude vědět, že může vždy zasednout za stoleček a upustit uzdu své fantazii a naplno si tak užít svůj dětský svět.


    dite

  5. Přírodní a senzorické prvky
    Montessori styl podporuje kontakt s přírodními materiály a senzorickými zážitky. Zvolte nábytek a dekorace vyrobené z přírodních materiálů jako dřevo, bavlnu nebo vlnu. Přidejte do prostoru rostliny, které přinášejí živost a čistý vzduch. Dřevěné materiály jsou také šetrnější k životnímu prostředí.

  6. Uspořádání a minimalismus
    Montessori styl se řídí principem minimalismu a uspořádání. Udržujte prostor čistý, organizovaný a minimalizujte přílišné množství hraček. Méně je více – dítě se bude lépe soustředit a objevovat, když bude mít k dispozici méně možností. Uspořádejte hračky do samostatných košů nebo krabic a vytvořte systém, který dítěti umožní snadno najít a vrátit hračky na své místo. Hračky především pravidelně obměňujte. Na toto téma jsme věnovali příspěvek na našem Instagramu.


    1_1

  7. Zapojení do našich každodenních činností
    Vše, co děti vidí v našich rukou, je pro ně hračkou. Děti sledují, jak maminka uklízí, žehlí nebo vaří v kuchyni. U tatínka zase rádi sledují, když něco kutí a opravuje. Zapojme tedy děti do našich každodenních činností a nechme je pomáhat nám. Podpoříme tak v nich pocit důležitosti, vypěstujeme samostatnost a tyto drobnosti vedou k rozvoji zdravého sebevědomí. Můžeme například začít tím, že jim pořídíme uklízecí set odpovídající jejich velikosti, v kuchyni nám mohou pomoci při přípravě odpolední svačinky a krájení ovoce, a tatínkovi pro změnu pomůžou při opravování. Který chlapeček by nechtěl kladívko nebo vrtačku, které přesně padne do jeho maličkých rukou?


„Věci, které dítě vidí, si nejen pamatuje. Utváří část jeho duše.“ – Maria Montessori

 

Pár slov na závěr...
Zařízení domácnosti v Montessori stylu je skvělým způsobem, jak podpořit samostatnost, kreativitu a objevování vašeho dítěte. Důraz na nízké a přizpůsobitelné prvky, přírodní materiály, minimalistické uspořádání a samostatný pracovní prostor vytváří prostředí, které podporuje rozvoj dítěte ve všech jeho schopnostech. Sledováním Montessori principů můžete vytvořit prostor, ve kterém se dítě cítí svobodné a naplněné. Začněte s těmito tipy a přizpůsobte je potřebám a věku vašeho dítěte.



Hračky, kterými podpoříte jednotlivé fáze vývoje jsou doporučené přímo v tomto článku. Stačí, když kliknete na slovíčka podbarvená modře a automaticky vás to odkáže na doporučené hračky a pomůcky.